Lifestyle

Najdziwniejsze owoce świata – odkryjemy je razem!

Najdziwniejsze owoce świata

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie najdziwniejsze owoce świata kryją się na egzotycznych straganach, w dalekich regionach naszego globu? Dziś przeniesiemy się w podróż do krainy najbardziej niezwykłych darów natury, aby poznać nie tylko ich smak, ale także dowiedzieć się o ich unikalnych właściwościach. Przygotujcie się na prawdziwą kulinarną przygodę!

  • Pitaja – owoc smoka
  • Longan – smocze oko
  • Kiwano – ogórek afrykański
  • Synsepal – cudowny owoc
  • Marakuja – owoc passiflory
  • Noni – indyjska morwa
  • Durian – król azjatyckich owoców
  • Jackfruit – owoc drzewa chlebowego

Zobacz także: Najdziwniejsze potrawy na świecie, które zaskakują i intrygują

Pitaja – owoc smoka

Zacznijmy od owocu, który ze względu na swój wygląd zdobył miano owocu smoka. Pitaja, bo o nim mowa, to owoc kaktusa, który rośnie po zapyleniu kwiatów przez nietoperze. Można go spotkać głównie w Azji Wschodniej i Ameryce Południowej, choć coraz częściej gości także na półkach naszych sklepów.

Jak smakuje pitaja?

Pitaja ma unikalny smak, który można porównać do połączenia melona i kiwi. Lekko kwaskowa słodycz owocu smoka, sprawia, że jest on często wykorzystywany do przygotowania drinków i deserów. Co ciekawe, kwiaty smoczego owocu kwitną jedynie nocą, co nadaje temu owocowi dodatkowy urok.

Gdzie rośnie pitaja?

Pitaja rośnie w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Południowej. Jej głównymi producentami są Wietnam, Tajlandia oraz Kolumbia.

Longan – smocze oko

Kolejnym z najdziwniejszych owoców świata, który przyciąga turystów swoim nietypowym wyglądem, jest owoc longan. Ze względu na swoje skojarzenia ze smoczymi oczami, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przyjezdnych w Chinach, na Tajwanie, a także w Indonezji czy na wyspie Bali.

Jak smakuje longan?

Longan jest owocem niewielkich rozmiarów, zawierającym dużą ilość witaminy C. W smaku i konsystencji przypomina nieco owoc liczi – galaretowaty, słodki miąższ z czarną pestką w środku.

Gdzie rośnie longan?

Rejon występowania longana to południowe Chiny, Tajwan, Połwysep Indyjski, Indochiny i Malezja.

Kiwano – ogórek afrykański

Kolejnym z najdziwniejszych owoców świata jest kiwano, znany także jako ogórek afrykański. Owoce kiwano są orzeźwiające, gdyż w smaku przypominają połączenie kiwi, melona oraz ogórka. Ich zapach z kolei kojarzy się z bananem. Mają intensywnie pomarańczową skórkę, najeżoną kolcami i zielony miąższ, który jest prawdziwą bombą witamin!

Jak smakuje kiwano?

Kiwano ma unikalny smak, który można porównać do połączenia kiwi, melona oraz ogórka. Dodatkowo, jego zapach kojarzy się z bananem.

Gdzie rośnie kiwano?

Kiwano jest owocem pochodzącym z Afryki. Jest świetnym dodatkiem do deserów i sałatek. Można go kupić także w Polsce.

Synsepal – cudowny owoc

Kolejną propozycją z Afryki, lecz także z Tajwanu, jest „miracle fruit”, czyli synsepal słodki. Zawiera on mirakulinę – substancję, która na 1-2 godziny zmienia sposób, w jaki odczuwamy smaki. Po zjedzeniu tego owocu smak kwaśny i gorzki będziemy odczuwać jako słodki. Brzmi kusząco, prawda?

Jak smakuje synsepal?

Synsepal ma unikalny smak, który zmienia sposób, w jaki odczuwamy smaki. Po zjedzeniu tego owocu smak kwaśny i gorzki będziemy odczuwać jako słodki.

Gdzie rośnie synsepal?

Synsepal to owoc, który pochodzi z Afryki, ale uprawiany jest także na Tajwanie.

Marakuja – owoc passiflory

Marakuja to owoc, który już od dawna można kupić w polskich sklepach. Jest to owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Marakuja to owoc, który przypomina w smaku brzoskwinię, z lekkim kwaskowym posmakiem. Jest ona bogata w składniki odżywcze i przyspiesza gojenie się ran.

Jak smakuje marakuja?

Marakuja ma unikalny smak, który przypomina brzoskwinię, z lekkim kwaskowym posmakiem. Jest często dodawana do jogurtów owocowych i dżemów.

Gdzie rośnie marakuja?

Marakuja pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawiana jest także w Nowej Zelandii, Australii i w Indiach.

Noni – indyjska morwa

Owoce noni to prawdziwa gratka dla koneserów gorzkich smaków. Niektórzy łączą go nawet z serem i solą! Jest to owoc, który ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości zalicza się do tzw. super owoców, podobnie jak jagody goji.

Jak smakuje noni?

Noni to owoc o unikalnym, gorzkim smaku. Niektórzy łączą go nawet z serem i solą!

Gdzie rośnie noni?

Noni jest owocem, który można spotkać w Azji, Australii oraz na Hawajach.

Durian – król azjatyckich owoców

Durian, zwany królem azjatyckich owoców, zasługuje na specjalne miejsce wśród najdziwniejszych owoców świata. Zawiera on ponad 40 związków zapachowych, które połączone w jeden, wspólny aromat dają powalający efekt. Ten owoc ma tak intensywny i nieprzyjemny zapach, że nie można z nim wchodzić do hoteli czy wnosić go na lotnisko. Co ciekawe, mieszkańcy Singapuru tak uwielbiają ten przysmak, że zaprojektowany tam budynek opery Esplanade ma kształt duriana.

Jak smakuje durian?

Ciężko wyłonić jeden dominujący smak duriana. Niektórzy czują w nim truskawkowo-bananową nutę, inni zaś cebulę i sfermentowane mięso. Je się go na surowo, dodawany jest także do lodów, deserów i koktajli.

Gdzie rośnie durian?

Durian rośnie głównie w południowo-wschodniej Azji.

Jackfruit – owoc drzewa chlebowego

Chlebowiec, a więc owoc drzewa chlebowego, jest owocem, który – ze względu na podobny kształt – często mylony jest z durianem. To jednak jedyne podobieństwo między nimi. Chlebowiec, dzięki bogactwu białka, jest świetnym zamiennikiem mięsa. Chętnie wykorzystują go wegetariańskie restauracje. Jego konsystencja przypomina szarpaną wieprzowinę, dlatego można go używać jako roślinny zamiennik w azjatyckiej kuchni.

Jak smakuje jackfruit?

Chlebowiec ma unikalny smak, który przypomina szarpaną wieprzowinę, dlatego jest często wykorzystywany jako roślinny zamiennik w azjatyckiej kuchni.

Gdzie rośnie jackfruit?

Chlebowiec to owoc, który pochodzi z Indii.

Podczas naszej podróży poznaliśmy najdziwniejsze owoce świata, które skrywają wiele niezwykłych smaków i właściwości. Od smoczych owoców, przez gorzkie noni, aż po króla azjatyckich owoców – duriana. Każdy z tych owoców jest unikalny i zasługuje na to, aby go spróbować. Czy jesteście gotowi na kulinarną przygodę?

Zobacz także: