Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Przygotuj się na upały

Przygotuj się na upały! Sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne na lato

Data publikacji 24 maja, 2024

Z roku na rok lata są coraz cieplejsze, a fale upałów pojawiają się częściej i trwają dłużej. Nie inaczej ma być w tym roku. Pierwsze fale upałów zgodnie z prognozami długoterminowymi mają pojawić się jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, a następnie prognozuje się ich nawracanie. Aby ograniczyć negatywny wpływ upałów na komfort życia i codzienne funkcjonowanie, sprawdź już teraz, czy masz w domu wszystko, co przydaje się w gorące dni.

Kosmetyki do opalania

W upalne dni powinno się ograniczyć aktywność na zewnątrz i ekspozycję na słońce (w szczególności w godzinach 11-16), jednak nie zawsze jest to możliwe. Przed każdym wyjściem z domu powinno się zadbać o dokładne zabezpieczenie odkrytych partii ciała przed słońcem. Promieniowanie UVA i UVB prowadzi do uszkodzeń komórek skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych, w tym czerniaka. Krem do opalania z wysokim filtrem SPF to podstawowy kosmetyk w czasie upałów. Powinno się go nakładać na skórę 15-20 minut przed wyjściem na słońce. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych, podrażnień i reakcji alergicznych.

Nakrycie głowy

Podczas upałów szczególnie powinno się chronić głowę. Przegrzewanie głowy często jest przyczyną udarów słonecznych i złego samopoczucia. Nakrycie głowy nie dopuszcza do szybkiego pojawienia się problemów z termoregulacją organizmu. Najlepszym wyborem na lato są bawełniane czapki z daszkiem lub słomkowe kapelusze z dużym rondem, które dodatkowo chronią skórę twarzy i oczy przed silnym słońcem. Przewiewne materiały zapobiegają również poceniu się głowy i podnoszą komfort użytkowania ochrony głowy.

Wentylatory i klimatyzatory przenośne

W upalne dni ważne jest nie tylko unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce w ciągu dnia, ale i chłodzenie pomieszczeń. Aby obniżyć temperaturę w domu, można korzystać z wiatraków i przenośnych klimatyzatorów. Wentylatory na biurko i stojące wprowadzają powietrze w ruch, dając uczucie komfortu i obniżając temperaturę odczuwalną. Szybko kręcące się śmigła wiatraka ułatwiają mieszanie chłodnego i ciepłego powietrza. Z kolei przenośne klimatyzatory z rurą wyprowadzaną za okno ściągają wilgoć z powietrza i obniżają jego temperaturę za pomocą zimnego nawiewu. Dzięki nim można schłodzić wnętrze o kilka stopni bez konieczności montowania klasycznego systemu klimatyzacyjnego.

Foremki lub woreczki do lodu

Są to niedrogie, lecz przydatne akcesoria w czasie upałów. Dzięki nim można przygotować w zamrażalniku kostki lodu, które przydadzą się do schładzania napojów i przyrządzania domowych sorbetów z owoców. Kostki lodu dostępne przez cały czas w zamrażalniku pomagają przetrwać długotrwałe fale upałów bez konieczności chłodzenia wielu butelek z napojami w lodówce. Do przygotowania kostek lodu można wykorzystywać również soki owocowe i sok z cytryny, dzięki którym można przygotować chłodną wodę smakową dla dzieci i dorosłych.

Folia okienna i zasłony

W celu ochrony wnętrz przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie upałów można stosować folię z efektem lustrzanym. Folia tego typu odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do ich przechodzenia przez szyby, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje niższa temperatura. Montaż folii jest szybki i prosty, gdyż wystarczy przykleić ją do szyb, by ochronić mieszkanie przed nagrzewaniem. Folia blokuje do 90-95% promieniowania UV, dlatego jej skuteczność jest wysoka. Oprócz folii do zasłaniania okien można wykorzystać zasłony zaciemniające z jasnych materiałów, które zapewniają prywatność i dodają wnętrzom przytulności.

Redakcja ruszwpodroz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?