Turystyka

Odkrywając tajemnice jeziora Thun w Szwajcarii

jezioro Thun

Jezioro Thun, perła Szwajcarii, to miejsce, które zdumiewa swoim niezrównanym pięknem. Ale to co sprawia, że jest wyjątkowe, to nie tylko widoki. Czy zastanawialiście się, jakie tajemnice kryje?

  • Urokliwe umiejscowienie jeziora Thun
  • Połączenie z zaturą: Zasoby wodne jeziora Thun
  • Wycieczki po jeziorze Thun
  • Błogie chwile na plażach jeziora Thun
  • Tajemnica jeziora Thun: Zatopione bomby
  • Miasteczko Thun: Perła nad jeziorem Thun
  • Uroki starego miasta Thun
  • Panorama Thun: Malowidło przedstawiające miasto
  • Thun: Miasto z bogatą historią

Urokliwe umiejscowienie jeziora Thun

Jezioro Thun, położone u stóp Alp Berneńskich, jest długie na ponad 17 km i dość wąskie, bo w najszerszym miejscu ma zaledwie 3,5 km. Dzięki temu, stojąc na jednym brzegu, widzimy przeciwległe wybrzeże. Głębokość jeziora wynosi ponad 200 metrów, a jego wody są szmaragdowo-niebieskie, tworząc zachwycający kontrast z otaczającymi go górami.

Połączenie z zaturą: Zasoby wodne jeziora Thun

Jezioro Thun jest połączone z innym jeziorem – Brienz, przez rzekę Aare. Ta malownicza rzeka wpada do obu jezior, tworząc jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Jezioro Thun jest także mekką dla windsurferów i żeglarzy ze względu na wiejący tu stale wiatr.

Wycieczki po jeziorze Thun

Od blisko 200 lat po jeziorze regularnie kursują promy pasażerskie. To świetna opcja na wycieczkę i możliwość przyjrzenia się okolicy z pokładu statku. Niewielkie przystanie znajdują się w miasteczkach wokoł jeziora m.in. w Interlaken, Visp, Oberhofen i Thun. Gorąco polecamy taki rejs, widoki są nieziemskie!

Błogie chwile na plażach jeziora Thun

Wokoł jeziora Thun znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, kempingów i miejsc do wypoczynku nad wodą. Publiczne plaże są zadbane, posiadają przebieralnie i węzły sanitarne. Choć woda w jeziorze nie należy do najcieplejszych, wiele osób korzysta z kąpieli, podziwiając przy tym widoki, które najbardziej spektakularnie prezentują się przy zachodzie słońca.

Tajemnica jeziora Thun: Zatopione bomby

Gdy pływa się po jeziorze lub wypoczywa na jego brzegu, łatwo zapomnieć, że Thun skrywa w sobie bombową tajemnicę. W okresie po II wojnie światowej w jeziorze zatopiono bowiem do 4600 ton bomb, amunicji, granatów i pocisków. Jest to nie tylko potencjalne zagrożenie wybuchowe, ale także bomba ekologiczna, ponieważ metale ciężkie, które są uwalniane do jeziora, stanowią zagrożenie dla zwierząt i roślin tego ekosystemu.

Miasteczko Thun: Perła nad jeziorem Thun

Thun, miasto położone nad jeziorem Thun, jest znanym miejscem turystycznym. Dominującym elementem miasta jest biały zamek z wieżami, pochodzący z XII wieku. Thun Castle, który był wielokrotnie przebudowywany, obecnie mieści muzeum, w którym znajdują się wystawy poświęcone historii miasta. Wstęp na wieżę zamkową to genialny punkt widokowy na okolicę.

Uroki starego miasta Thun

Brzeg rzeki Aare to serce miasta Thun, bo to właśnie tu znajduje się starówka miasta. Wszystko jest tu piękne, zadbane i ukwiecone. Warto zwiedzić drewniany most nad rzeką, zwanym Vieille Ville de Thoune, oraz pospacerować uroczą uliczką przy rzece, Obere Hauptgasse.

Panorama Thun: Malowidło przedstawiające miasto

Jednym z największych skarbów Thun jest panorama miasta, wykonana w latach 1809-1814 przez Marquarda Wochera. Panorama ma 7,5 metra wysokości i 38 metrów długości. Malowidło znajdziecie w parku Schadaupark.

Thun: Miasto z bogatą historią

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Thun pochodzi z VII-wiecznej Kroniki Fredegara. Miasto stało się regionalnym centrum targowym, a w XVII i XVIII wieku podejmowano pierwsze próby wprowadzenia przemysłu. Thun jest także domem dla klubu piłkarskiego FC Thun, debiutującego w Lidze Mistrzów w sezonie 2005/2006.

Jezioro Thun to miejsce, które każdego roku przyciąga tysiące turystów, zachwycając swoim naturalnym pięknem i bogatą historią. To miejsce, które warto odwiedzić, gdy jesteśmy w Szwajcarii.

Zobacz także: