Europa, Kontynenty

Drezno na weekend: Magiczne odkrycie perły baroku

Drezno na weekend

Drezno, znane jako perła baroku i Florencja nad Łabą, to kolorowe miasto pełne historycznego uroku i nowoczesnego piękna. Jest to miejsce, które mimo swojej burzliwej historii, odradza się z popiołów, stając się jednym z najpiękniejszych miast Niemiec. Czy jesteś gotowy na odkrycie Drezna po weekendzie?

1. Drezno: Miejsce pełne kontrastów

Drezno to miejsce pełne kontrastów, gdzie majestatyczna barokowa architektura miesza się z budynkami z czasów NRD. Wielobarwne ulice, ogromne wypielęgnowane parki i niepowtarzalny street art – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Drezno to miasto, które zostało dosłownie odbudowane z popiołów po zniszczeniach II wojny światowej. Dzisiaj, można podziwiać owoc pracy setek architektów, budowniczych i historyków sztuki, którzy krok po kroku przywracali miastu dawną świetność.

1.1. Położenie

Drezno położone jest w południowo-wschodniej części Saksonii, graniczącej zarówno z terytorium niemieckim (Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia), jak i z terytorium polskim i czeskim. Miasto rozciąga się po obu brzegach Łaby na obszarze 328 km2 i jest osadzone u podnoża Rudaw Wschodnich, Łużyckiej Płyty Granitowej oraz Gor Piaskowcowych, które stanowią o uroku okolic stolicy Saksonii.

1.2. Krótka Historia Drezna

Szacuje się, że Drezno zostało założone w 1173 roku, chociaż znaleziono ślady osadnictwa prehistorycznego sprzed ponad 7 000 lat. Miasto osiągnęło szczyt swojego rozkwitu w XVIII wieku, kiedy to większość znakomitych budowli barokowych, które dziś rozsławiają miasto, pochodzi z tego okresu.

1.3. Wyjątkowe Atrakcje

Drezno przyciąga turystów swoimi wyjątkowymi atrakcjami, takimi jak Opera Sempera, Frauenkirche i Szwajcaria Saksońska. Te zabytki co roku przyciągają do Drezna i okolic ponad sześć milionów turystów.

2. Gdzie spać w Dreźnie?

Drezno jest idealnym miastem na weekendowy wypad. Przy wyborze miejsca do spania, najważniejsza jest jego lokalizacja. Większość atrakcji Drezna znajduje się właśnie w jego centrum. Noclegi blisko centrum miasta oszczędzają dużo czasu i sprawiają, że do większości miejsc można dotrzeć na piechotę.

2.1. Hostel A&O Dresden Hauptbahnhof

Podczas weekendu, który spędziliśmy w Dreźnie, nocowaliśmy w słynącym z podejścia pro-rodzinnego hostelu A&O Dresden Hauptbahnhof. Lokalizacja hostelu jest znakomita – do Starówki zaledwie 15 minut spacerkiem. W zasadzie wszędzie blisko, a mimo centralnego położenia, okolica jest spokojna i cicha.

2.2. Standard Nowoczesnych Hosteli

Standard nowoczesnych hosteli, wygląd i funkcjonalne wyposażenie coraz częściej przypomina obiekty hotelowe. Nasz ładny, czysty, duży i fajnie urządzony pokój rodzinny z łazienką okazał się idealnym miejscem na nocleg.

3. Parkingi w Dreźnie

Najlepszym sposobem na dotarcie do Drezna jest własne auto. W bezpośrednim sąsiedztwie głównych atrakcji turystycznych znajduje się mnóstwo miejsc parkingowych. Praktycznie co kilkanaście metrów można natknąć się na elektroniczny znak kierujący na najbliższy parking. W większości są to olbrzymie parkingi podziemne zlokalizowane bezpośrednio pod najważniejszymi zabytkami Drezna.

3.1. Parking podziemny Frauenkirche / Neumarkt

  • pierwsza rozpoczęta godzina 2,30 euro
  • każda dodatkowa godzina lub jej część 2,50 euro
  • maksymalna stawka dzienna 25,00 euro

3.2. Parking Centrum – Galerie

  • pierwsza godzina 1,50 euro
  • każda kolejna godzina 1,50 euro
  • opłata dzienna 7,50 euro

3.3. Parking podziemny City Center przy głownym dworcu kolejowym – Dresden Hauptbahnhof

  • 1,50 euro za godzinę lub jej część
  • maksymalna stawka dzienna od poniedziałku do soboty 10,00 euro
  • maksymalna stawka dzienna w niedziele i święta 6,00 euro

4. Zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Drezna

Drezno to miasto pełne atrakcji. Najważniejsze zabytki Drezna są skoncentrowane w dwóch obszarach miasta oddzielonych Łabą: Altstadt (Stare Miasto) i Neustadt (Nowe Miasto).

4.1. Altstadt (Stare Miasto)

Większość zabytkowych budynków i interesujących miejsc znajduje się w Altstadt. Centralnym rynkiem Drezna jest Altmarkt, otoczony pięknymi zabytkowymi budynkami. Stare miasto można zwiedzać pieszo.

4.2. Neustadt (Nowe Miasto)

Nowe Miasto to alternatywne serce Drezna, pełne kolorowych kamienic, barwnych murali i niezależnych sklepików. Warte odwiedzenia są tutaj także Alaunstrasse, pełna różnorodnych restauracji, oraz Kunsthofpassage, uliczka pełna artystycznych instalacji.

5. 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dreźnie

5.1. Kościoł Marii Panny (Frauenkirche)

Najbardziej znanym zabytkiem Drezna jest Frauenkirche, czyli Kościoł Marii Panny. Ten protestancki kościół, zbudowany w stylu barokowym, jest symbolem odbudowy miasta po zniszczeniach II wojny światowej.

5.2. Zamek Rezydencyjny

Zamek Rezydencyjny to jeden z najstarszych zamków w Niemczech. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Sztuki Drezna.

5.3. Opera Sempera

Jest to jedna z najważniejszych oper w Niemczech. Budynek został zaprojektowany przez Gottfrieda Sempera w stylu włoskiego renesansu.

5.4. Zwinger

Zwinger to barokowy kompleks pałacowy, który został zbudowany na polecenie Augusta II Mocnego. W jego wnętrzach można podziwiać dzieła takich artystów jak Rembrandt, Rubens, Dürer czy Tycjan.

5.5. Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska to rezerwat przyrody położony na południe od Drezna. To miejsce pełne jest malowniczych krajobrazów, skalistych formacji i górskich szlaków.

5.6. Stare Miasto

Stare Miasto w Dreźnie jest pełne historycznych budynków, wąskich uliczek i kolorowych kamienic. Można tutaj podziwiać takie zabytki jak Altmarkt, Orszak Książęcy czy Tarasy Brühla.

5.7. Nowe Miasto

Nowe Miasto to alternatywna część Drezna, pełna kolorowych kamienic, barwnych murali i niezależnych sklepików. Warte odwiedzenia są tutaj także Alaunstrasse, pełna różnorodnych restauracji, oraz Kunsthofpassage, uliczka pełna artystycznych instalacji.

5.8. Orszak Książęcy

Orszak Książęcy to ponad 100-metrowe malowidło ścienne przedstawiające 800-letnią historię panowania dynastii Wettynów w Saksonii. To jedno z najważniejszych miejsc w Dreźnie.

5.9. Yenidze

Yenidze to wyjątkowy budynek, który wygląda jak meczet, ale nigdy nim nie był. Ten wybudowany na początku XX wieku budynek to była fabryka tytoniu, obecnie jest to biurowiec.

5.10. Kolejka Podwieszana

Drezno może pochwalić się posiadaniem najstarszej kolejki podwieszonej na świecie. Zbudowana w 1901 roku, ta unikalna atrakcja oferuje niesamowite widoki na miasto.

6. Gdzie jeść w Dreźnie?

Drezno ma wiele do zaoferowania dla smakoszy. Możemy tu znaleźć zarówno tradycyjne niemieckie potrawy, takie jak currywurst, jak i dania z różnych zakątków świata. Polecamy odwiedzić wietnamską restaurację Anamit oraz Curry&Co, gdzie przygotowują bardzo smaczne currywursty.

7. Jak zwiedzać Drezno?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Drezna jest spacer. Stare Miasto jest dość małe, więc między zabytkami nie mamy zbyt dużych odległości. Jeśli planujemy odwiedzić także Nowe Miasto, czeka nas spacer około 20 minut ze Starego Miasta. Jeśli chodzi o komunikację miejską, Drezno ma dość dobrze rozwiniętą siatkę tramwajową.

8. Drezno na weekend

Weekend w Dreźnie to idealny czas na odkrycie tego miasta. Możemy podziwiać majestatyczną architekturę, spacerować po barokowych alejkach, odwiedzić kolorowe kamienice w Nowym Mieście, a wieczorem cieszyć się tętniącym życiem miasta.

9. Drezno: Miasto, które zawsze się odradza

Drezno to miasto, które zawsze się odradza. Mimo swojej burzliwej historii, miasto to ciągle się rozwija i przekształca, stając się jednym z najpiękniejszych miast Niemiec. Zdecydowanie warto odwiedzić Drezno po weekendzie i doświadczyć jego niepowtarzalnej atmosfery.

10. Podsumowanie

Drezno to miejsce pełne kontrastów, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, a majestatyczna architektura przeplata się z kolorowym street artem. Bez względu na to, czy jesteś wielkim miłośnikiem historii, sztuki, przyrody, czy po prostu lubisz odkrywać nowe miejsca, Drezno na pewno Cię nie zawiedzie.