Turystyka

Drezno na weekend: Magiczne odkrycie perły baroku

Drezno na weekend

Drezno, znane jako perła baroku i Florencja nad Łabą, to kolorowe miasto pełne historycznego uroku i nowoczesnego piękna. Jest to miejsce, które mimo swojej burzliwej historii, odradza się z popiołów, stając się jednym z najpiękniejszych miast Niemiec. Czy jesteś gotowy na odkrycie Drezna po weekendzie?

Drezno, znane jako perła baroku i Florencja nad Łabą, to kolorowe miasto pełne historycznego uroku i nowoczesnego piękna. Mimo swojej burzliwej historii, odrodziło się z popiołów, stając się jednym z najpiękniejszych miast Niemiec. Jeśli planujesz odwiedzić Drezno na weekend, przeczytaj w naszym artykule o jego najciekawszych atrakcjach i żadnej nie przegap. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • podstawowych informacji o Dreźnie
 • gdzie nocować w Dreźnie
 • gdzie parkować w Dreźnie
 • co zobaczyć w Dreźnie
 • gdzie jeść w Dreźnie
 • jak zwiedzać Drezno

Drezno: Miejsce pełne kontrastów

Drezno to miejsce pełne kontrastów, gdzie majestatyczna barokowa architektura miesza się z budynkami z czasów NRD. Wielobarwne ulice, ogromne wypielęgnowane parki i street art – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Drezno to miasto, które zostało dosłownie odbudowane z popiołów po zniszczeniach II wojny światowej. Dzisiaj, można podziwiać owoc pracy setek architektów, budowniczych i historyków sztuki, którzy krok po kroku przywracali miastu dawną świetność.

Położenie

Drezno położone jest w południowo-wschodniej części Saksonii, graniczącej zarówno z terytorium niemieckim (Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia), jak i z terytorium polskim i czeskim. Miasto rozciąga się po obu brzegach Łaby na obszarze 328 km2 i jest osadzone u podnoża Rudaw Wschodnich, Łużyckiej Płyty Granitowej oraz Gor Piaskowcowych, które stanowią o uroku okolic stolicy Saksonii.

Krótka historia Drezna

Szacuje się, że Drezno zostało założone w 1173 roku, chociaż znaleziono ślady osadnictwa prehistorycznego sprzed ponad 7 000 lat. Miasto osiągnęło swoja świetność w XVIII wieku. Większość znakomitych budowli barokowych, które dziś rozsławiają miasto, pochodzi z tego okresu.

Gdzie spać w Dreźnie?

Jeśli planujesz odwiedzić Drezno na weekendowy wypad, przy wyborze miejsca, w którym spędzisz noc zwróć uwagę na jego lokalizację. Większość atrakcji Drezna znajduje się w centrum. Jeśli zatrzymasz się blisko centrum do większości miejsc będziesz mógł dotrzeć na piechotę.

Hostel blisko centrum

Podczas weekendu w Dreźnie, na nocleg możesz wybrać np. słynący z podejścia pro-rodzinnego hostel A&O Dresden Hauptbahnhof. Lokalizacja hostelu jest znakomita – zaledwie 15 minut spacerem do Starówki, a mimo centralnego położenia, okolica jest spokojna i cicha.

Parkingi w Dreźnie

Najlepszym sposobem na dotarcie do Drezna jest własne auto. W bezpośrednim sąsiedztwie głównych atrakcji turystycznych znajduje się mnóstwo miejsc parkingowych. Praktycznie co kilkanaście metrów można natknąć się na elektroniczny znak kierujący na najbliższy parking. W większości są to olbrzymie parkingi podziemne zlokalizowane bezpośrednio pod najważniejszymi zabytkami Drezna.

Parking podziemny Frauenkirche / Neumarkt

 • pierwsza rozpoczęta godzina 2,30 euro
 • każda dodatkowa godzina lub jej część 2,50 euro
 • maksymalna stawka dzienna 25,00 euro

Parking Centrum – Galerie

 • pierwsza godzina 1,50 euro
 • każda kolejna godzina 1,50 euro
 • opłata dzienna 7,50 euro

Parking podziemny City Center przy głownym dworcu kolejowym – Dresden Hauptbahnhof

 • 1,50 euro za godzinę lub jej część
 • maksymalna stawka dzienna od poniedziałku do soboty 10,00 euro
 • maksymalna stawka dzienna w niedziele i święta 6,00 euro

Zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Drezna

Drezno to miasto pełne atrakcji. Najważniejsze zabytki Drezna są skoncentrowane w dwóch obszarach miasta oddzielonych Łabą: Altstadt (Stare Miasto) i Neustadt (Nowe Miasto).

Altstadt (Stare Miasto)

Większość zabytkowych budynków i interesujących miejsc znajduje się w Altstadt. Centralnym rynkiem Drezna jest Altmarkt, otoczony pięknymi zabytkowymi budynkami. Stare miasto można zwiedzać pieszo. Można tutaj podziwiać takie zabytki takie jak Orszak Książęcy czy Tarasy Brühla.

Neustadt (Nowe Miasto)

Nowe Miasto to miejsce pełne kolorowych kamienic, barwnych murali i niezależnych sklepików. Warte odwiedzenia są tutaj także Alaunstrasse, pełna różnorodnych restauracji, oraz Kunsthofpassage, uliczka pełna artystycznych instalacji.

8 miejsc, które warto zobaczyć w Dreźnie

Kościoł Marii Panny (Frauenkirche)

Najbardziej znanym zabytkiem Drezna jest Frauenkirche, czyli Kościoł Marii Panny. Ten protestancki kościół, zbudowany w stylu barokowym, jest symbolem odbudowy miasta po zniszczeniach II wojny światowej.

Zamek Rezydencyjny

Zamek Rezydencyjny to jeden z najstarszych zamków w Niemczech. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Sztuki Drezna.

Opera Sempera

Jest to jedna z najważniejszych oper w Niemczech. Budynek został zaprojektowany przez Gottfrieda Sempera w stylu włoskiego renesansu.

Zwinger

Zwinger to barokowy kompleks pałacowy, który został zbudowany na polecenie Augusta II Mocnego. W jego wnętrzach można podziwiać dzieła takich artystów jak Rembrandt, Rubens, Dürer czy Tycjan.

Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska to rezerwat przyrody położony na południe od Drezna. To miejsce pełne jest malowniczych krajobrazów, skalistych formacji i górskich szlaków.

Orszak Książęcy

Orszak Książęcy to ponad 100-metrowe malowidło ścienne przedstawiające 800-letnią historię panowania dynastii Wettynów w Saksonii. To jedno z najważniejszych miejsc w Dreźnie.

Yenidze

Yenidze to wyjątkowy budynek, który wygląda jak meczet, ale nigdy nim nie był. Ten wybudowany na początku XX wieku budynek to była fabryka tytoniu, obecnie jest to biurowiec.

Kolejka Podwieszana

Drezno może pochwalić się posiadaniem najstarszej kolejki podwieszonej na świecie. Zbudowana w 1901 roku, ta unikalna atrakcja oferuje niesamowite widoki na miasto.

Gdzie jeść w Dreźnie?

Drezno ma wiele do zaoferowania dla smakoszy. Można tu znaleźć zarówno tradycyjne niemieckie potrawy, takie jak currywurst, jak i dania z różnych zakątków świata. Polecamy odwiedzić wietnamską restaurację Anamit oraz Curry&Co, gdzie przygotowują bardzo smaczne currywursty.

Jak zwiedzać Drezno?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Drezna jest spacer. Stare Miasto jest dość małe, więc między zabytkami nie mamy zbyt dużych odległości. Jeśli planujemy odwiedzić także Nowe Miasto, czeka nas spacer około 20 minut ze Starego Miasta. Jeśli chodzi o komunikację miejską, Drezno ma dość dobrze rozwiniętą siatkę tramwajową.

Weekend w Dreźnie to idealny czas na odkrycie tego miasta. Możesz podziwiać majestatyczną architekturę, spacerować po barokowych alejkach, a wieczorem cieszyć się tętniącym życiem miasta. Bez względu na to, czy jesteś wielkim miłośnikiem historii, sztuki, przyrody, czy po prostu lubisz odkrywać nowe miejsca, Drezno na pewno Cię nie zawiedzie.

Zobacz także: