Turystyka

Czy do Anglii potrzebna jest wiza? Co mówią przepisy po Brexicie?

czy do Anglii potrzebna jest wiza

Anglia to jeden z krajów należących do Wielkiej Brytanii. Podróż do tego państwa po Brexicie może wymagać pewnych formalności, w zależności od celu i długości pobytu. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne dla turysty informacje. Dowiedz się, czy do Anglii potrzebna jest wiza i jak przygotować się na podróż do tego fascynującego kraju.

Sprawdź także: Co to wiza i dlaczego może okazać się potrzebna?

Brexit – co to za wydarzenie?

O Brexicie wiele się słyszy, ale czy na pewno wiesz co to jest? Brexit oznacza wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Stał się faktem 31 grudnia 2020 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Europy. Spowodowało ono wiele zmian, również w kontekście podróży do państw należących do Wielkiej Brytanii. Przestały obowiązywać dotychczasowe zasady wjazdu i pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa. Teraz podróżujący muszą dostosować się do nowych przepisów.

Wielka Brytania – ważny kierunek dla Polaków

Wyspy Brytyjskie od dawna są jednym z ulubionych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Praca i życie na terenie UK przyciągają wielu naszych rodaków. Obecnie na stałe mieszkają tam setki tysięcy Polaków. Wielu z nich nadal utrzymuje kontakty z rodziną w Polsce i regularnie podróżuje między tymi dwoma krajami.

Dzięki temu, że Polska należy do Unii Europejskiej, wielu Polaków korzystało z uproszczonych procedur podróżowania do Wielkiej Brytanii. Jednak po Brexicie, podróżujący muszą liczyć się z nowymi przepisami i zasadami.

Czy do Anglii potrzebna jest wiza - przepisy po Brexicie

Jak było wcześniej?

Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podróżowanie do tego kraju dla obywateli Unii Europejskiej było stosunkowo proste. Wystarczył dowód osobisty lub paszport, aby przekroczyć granicę. Wizy nie były wymagane, a kontrola graniczna była stosunkowo łagodna. Pozostawała jednak obowiązkowa, jako że Wielka Brytania nie należała do strefy Schengen. W przypadku przekraczania granicy na lotniskach, pasażerowie musieli posiadać paszport. Niestety, po Brexicie sytuacja uległa zmianie. Przepisy dotyczące podróży do Wielkiej Brytanii stały się bardziej skomplikowane.

Czy do Anglii potrzebna jest wiza?

Przepisy dotyczące podróży do państw należących do Wielkiej Brytanii Brexicie uległy zmianie. A zatem czy do Anglii potrzebna jest wiza? Oczywiście zależy to od tego, jakiego kraju masz obywatelstwo. Jednak zasady nie są aż tak skomplikowane jak możesz się spodziewać. Wizy nie są wymagane w wielu przypadkach. Jeśli jesteś obywatelem Polski i podróżujesz do Wielkiej Brytanii jedynie na okres do 6 miesięcy nie potrzebujesz wizy. Taką wizytę bez wizy możesz odbyć w na przykład w celach turystycznych czy spotkania z rodziną lub znajomymi. To oznacza, że możesz zwiedzać atrakcje Wielkiej Brytanii i spędzać czas z przyjaciółmi na terenie UK przez okres do 6 miesięcy bez konieczności posiadania wizy. W części przypadków bez wizy możesz też podróżować w celach służbowych lub odbyć np. kurs naukowy. Tutaj jednak przepisy są nieco bardziej skomplikowane i zależą dokładnie od instytucji, do której się udajesz czy warunków zatrudnienia. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić czy planowana aktywność kwalifikuje się do pobytu bez wizy. Można to zrobić na stronie brytyjskiego rządu.

Kiedy wizy do UK są obowiązkowe?

W niektórych sytuacjach podróżujący do Wielkiej Brytanii muszą uzyskać wizę przed podróżą. Wizy są wymagane dla osób, które planują dłuższy pobyt na terenie UK – powyżej 6 miesięcy. Dokument ten będzie również potrzebny osobom wyjeżdżającym w celach takich jak praca w brytyjskiej firmie lub nauka w instytucji publicznej.

Jak uzyskać wizę?

Wiesz już czy do Anglii potrzebna jest wiza. Jeśli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii, która wymaga wizy, musisz zaznajomić się z warunkami jej uzyskania. Proces składania wniosku o wizę zaczyna się online, na stronie rządowej Wielkiej Brytanii. Znajdziesz tam też szczegółowe informacje dotyczące danych rodzajów wiz. W zależności od celu podróży i długości okresu na który chcesz otrzymać wizę musisz spełnić określone kryteria, złożyć odpowiedni wniosek, dostarczyć niezbędne dokumenty i uiścić określoną opłatę. Po złożeniu wniosku online, należy też odbyć rozmowę aplikacyjną w punkcie przyjmowania wniosków wizowych. Możesz umówić się na nią przez internet. Pamiętaj by rozpocząć tę procedurę odpowiednio wcześnie, ponieważ czas oczekiwania na wizę może zająć kilka tygodni.

ETA

ETA, czyli Electronic Travel Authorization, to dokument pozwalający na podróżowanie po danym kraju. Obowiązuje on w przypadku podróży bez wizy, a otrzymanie takiej zgody zajmuje kilka dni. Wielka Brytania powoli wprowadza zasady dotyczące obowiązku posiadania takiej zgody. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić jakie kraje zostały już objęte obowiązkiem posiadania takiej zgody, tak by uniknąć nieprzyjemnych przygód podczas próby przekroczenia granicy.

Wyjazd własnym samochodem do Wielkiej Brytanii

Jeśli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii własnym samochodem, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim, w tym kraju obowiązuje ruch lewostronny – w przeciwieństwie do Polski, gdzie ruch jest prawostronny. Zastanów się, czy na pewno będziesz w stanie bezpiecznie poruszać się w takim ruchu. Jeśli chodzi o dokumenty, upewnij się, że posiadasz aktualne prawo jazdy. Wystarcza ono do prowadzenia samochodu podczas wyjazdu, choć jeśli chcesz zamieszkać w Zjednoczonym Królestwie, zaleca się wymianę prawa jazdy na brytyjskie. Nie musisz mieć ze sobą Zielonej Karty, ale mimo wszystko warto ją posiadać. Zielona Karta potwierdza, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie na wypadek wypadku lub szkody.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Podczas podróży do Wielkiej Brytanii, ważne jest, aby zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli nie posiadasz brytyjskiego ubezpieczenia, obowiązkowe jest posiadanie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W Polsce wydaje ja NFZ. Jednak karta EKUZ pozwala jedynie korzystać z podstawowych usług medycznych, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, takie które w szerszym zakresie pokryje ewentualne koszty leczenia. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym polecane jest też wykupienie ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne czy posiadasz choroby przewlekłe, musisz odpowiednio rozszerzyć takie ubezpieczenie. Ubezpieczalnie oferują też rozszerzenia np. o zdarzenia pod wpływem alkoholu. Dzięki temu będziesz miał zapewnioną pełną ochronę w przypadku wszelkich nieprzewidzianych sytuacji w trakcie podróży. Dlatego nie wahaj się i dopasuj swoje ubezpieczenie turystyczne do swoich indywidualnych potrzeb.

Deklaracje i limity celne

Jeśli udajesz się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii musisz pamiętać o zasadach dotyczących cła. Podróżując z kwotą pieniędzy przekraczającą równowartość 10 tys. EUR, należy pamiętać o konieczności udokumentowania ich pochodzenia (na przykład wyciągiem bankowym). Nawet w przypadku mniejszych kwot zaleca się posiadanie potwierdzenia legalnego pochodzenia środków. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z lokalnymi przepisami, policja ma prawo zatrzymać gotówkę przekraczającą 1 000 GBP, jeśli funkcjonariusze podejrzewają, że pochodzi ona z nielegalnego źródła. W przypadku wwożenia lub wywożenia środków pieniężnych o wartości przekraczającej 10 tys. Euro spoza Unii Europejskiej, konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji, co można zrobić na stronie internetowej rządu brytyjskiego. Warto też pamiętać o limitach przewozu np. alkoholi. Można wwozić je do Zjednoczonego Królestwa jedynie na użytek własny i trzeba przestrzegać określonych limitów. Dlatego jeśli zamierzasz podróżować z tego typu bagażem, upewnij się że nie przekraczasz aktualnie obowiązujących limitów.

Podsumowanie

Czy do Anglii potrzebna jest wiza? Podróż do krajów Wielkiej Brytanii może wymagać pewnych formalności, w zależności od celu i długości pobytu. Wizy mogą być wymagane w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli planujesz dłuższy pobyt lub wyjazd w celach takich jak praca lub nauka. Warto dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami i zasadami dotyczącymi podróży do Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz skonsultować się z odpowiednimi źródłami informacji, takimi jak strona internetowa rządu brytyjskiego. Pamiętaj również o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym.

Zobacz też: Czy do Egiptu potrzebna jest wiza? – poradnik dla obywateli Polski