Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś
Turystyka Co jedzą w Chinach

Co jedzą w Chinach? – kulinarne przygody w Państwie Środka

Data publikacji 9 kwietnia, 2024

Chiny to kraj o bogatej kulturze i historii, także tej kulinarnej. Różne regiony mają swoje charakterystyczne smaki, potrawy i tradycje. Kuchnia chińska tak naprawdę składa się z wielu specyficznych regionalnych kuchni, z których każda jest wyjątkowa. Dzięki temu to co nazywamy chińską kuchnią jest jedną z najbardziej fascynujących i różnorodnych na świecie. O tym, co jedzą w Chinach, można napisać wiele, ale w tym artykule przyjrzymy się głównym składnikom, smakom i etykiecie przy stole w Państwie Środka.

Różnorodność składników i kulinarna historia Chin

Co jedzą w Chinach? Ten ogromny kraj podzielony jest na 22 prowincje. Każda z nich ma swoje unikalne składniki i smaki. Różnorodność geograficzna, dostępność wód, żyzność ziemi i różnice temperaturowe wpływają na różnorodność kulinarną w różnych regionach. Dodatkowo, wpływ Jedwabnego Szlaku oraz adaptacja przepisów z innych regionów, takich jak Mongolia, Korea czy Japonia, sprawiły, że kuchnia chińska stała się jedną z najwspanialszych na świecie.

Co jedzą w Chinach? – odpowiadamy!

Chińczycy jedzą praktycznie wszystko – od tradycyjnych makaronów, mięs, ryżu i warzyw, po mniej oczywiste składniki, takie jak lotos, liście drzew, podroby, języki, różnorakie grzyby, a nawet… skorpiony! Warto jednak zaznaczyć, że te bardziej ekstremalne dania są raczej serwowane na specjalne okazje i w wybranych regionach, a nie są codziennymi potrawami.

Podstawowe grupy spożywcze w chińskiej kuchni

Kuchnia chińska opiera się na kilku podstawowych grupach spożywczych, takich jak zboża, warzywa, mięso i owoce. Ryż jest powszechnie używany w każdym posiłku, podobnie jak sos sojowy i ser tofu. Chińczycy uwielbiają mięso, zwłaszcza wieprzowinę i wołowinę, ale jest ono zazwyczaj traktowane jako dodatek do dania warzywnego. Przykładem może być słynna kaczka po pekińsku, gdzie mięso jest jedynie jednym z wielu składników, serwowanym z warzywami i plackami.

Dominujące smaki

W kuchni chińskiej można wyróżnić pięć dominujących smaków, które według chińskiej filozofii pozwalają zachować harmonię: słodki, kwaśny, pikantny, słony i gorzki. Różne potrawy mają różne kombinacje tych smaków, które mają wpływ na równowagę organizmu.

Kuchnie regionalne

Tak jak było już wspomniane, kuchnia chińska nie jest jednolita, a składa się z wielu kuchni regionalnych, z których każda jest wyjątkowa. W kraju tym wydzielić można 8 głównych kuchni. Oczywiście istnieje ich znacznie więcej, jednak te są najistotniejsze:

  • kuchnia Shandong – znana ze swoich lekkich aromatów, świeżości i bogactwa smaków
  • kuchnia syczuańska – słynie ze swojej ostrości i syczuańskiego pieprzu
  • kuchnia kantońska – opiera się głównie na ryżu smażonym na woku z różnymi składnikami
  • kuchnia Fujian – pełna smaku umami, używa wiele składników takich jak pędy bambusa, różnorakie grzyby, czy ryby
  • kuchnia Jiangsu – słynąca z tego, że większość dań jest dość miękka – jednak nie rozgotowana do punktu rozpadania się
  • kuchnia Zhejiang – świeża i lekka kuchnia
  • kuchnia hunańska – bardzo pikantna
  • kuchnia Anhui – słynąca z użytku dzikich ziół i prostoty przygotowania – najczęściej gotowania i duszenia

Czy jedzenie w chinach jest zdrowe?

Chińska kuchnia jest nie tylko smaczna, ale również uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Oczywiście zależy to nieco od regionu – są miejsca gdzie królują mniej zdrowe potrawy. Jednak przeważnie tradycyjne chińskie dania bazują na świeżych składnikach dostępnych w danym regionie w danej porze roku. Wielu używanym do gotowania składnikom przypisuje się również różne właściwości lecznicze dla organizmu człowieka.

Etykieta przy stole

Sposób zachowania przy stole w Chinach ma swoje własne zasady. W restauracjach powszechnie używa się pałeczek, dlatego warto nauczyć się tej sztuki przed podróżą do Chin. Do tego tradycyjny chiński posiłek jest wspólny – zamówione dania stoją na środku stołu, tak by można się nimi swobodnie dzielić. Nie zamawia się jedzenia “dla siebie”. Przy stole warto też pamiętać o etykiecie, która w Chinach różni się nieco od polskiej. Bardzo istotne jest na przykład rozpoczynanie jedzenia dopiero po otrzymaniu znaku od gospodarza. Warto też pamiętać o nakładaniu sobie jedynie małych porcji. Ważne jest również unikanie gestykulowania podczas jedzenia i nie wbijanie pałeczek w ryż, co kojarzy się ze zmarłymi i pogrzebami.

Warto również wspomnieć, że w Chinach nie ma obowiązku zostawiania napiwków dla obsługi. 

Jak gotować po chińsku?

Wiesz już co jedzą w Chinach. Czy możesz jednak przygotować podobne dania w swoim domu? Odpowiedź brzmi: tak! Przygotowywanie chińskich potraw nie jest trudne, ale wymaga kilku specjalnych narzędzi. Podstawowym z nich jest wok, czyli patelnia o wysokich brzegach i małej powierzchni dna. Wok służy nie tylko do smażenia, ale również do gotowania, gotowania na parze i duszenia. Innym ważnym narzędziem są pałeczki, które są powszechnie używane w chińskiej kulturze kulinarnej.

Podsumowanie

Co jedzą w Chinach? Kuchnia chińska to prawdziwa uczta dla podniebienia i zmysłów. Różnorodność składników, unikalne smaki i tradycje kulinarne sprawiają, że jedzenie w Chinach to niezapomniane doświadczenie. Pamiętaj o etykiecie przy stole, spróbuj różnorodnych potraw i ciesz się kulinarnymi przygodami w Państwie Środka. Odkryj smaki Chin i zanurz się w fascynującym świecie chińskiej kuchni!

Zobacz też: Co zjeść w Rzymie: kulinarne przygody w Wiecznym Mieście

Redakcja ruszwpodroz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?