Turystyka

Lubelski klub piłkarski – Motor Lublin

ogrod-saski-lublin-scaled

Piłka nożna – czy wiesz, że motoru Lublin powstał przy fabryce samochodów ciężarowych ponad 70 lat temu? Dowiedz się więcej o klubie i piłkarzach motoru Lublin. 

  • Czas Start! – 1950 rok
  • Poznaj piłkarzy Motoru Lublin
  • W Jakiej Lidze Gra Motor Lublin?
  • Sukcesy i zwycięstwa Motoru Lublin
  • Arena Lublin – stadion Motoru Lublin

Czas Start! – 1950 rok

Motor Lublin to polski klub piłkarski, którego historia sięga roku 1950, gdy został założony przy Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Aktualnie, od sezonu 2023/2024, drużyna rywalizuje w I lidze. Przez  dziewięcioletni okres, klub dostarczał emocji na najwyższym szczeblu polskich rozgrywek piłkarskich. Motor Lublin jest dumny ze swojej przeszłość. Swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie Arena Lublin.

Poznaj piłkarzy Motoru Lublin

Motor Lublin to zespół, który zawsze stawiał na rozwój młodych talentów i umiejętne pozyskiwanie doświadczonych graczy. W obecnych latach w składzie klubu można spotkać zarówno utalentowanych młodzików, jak i doświadczonych weteranów, tworzących zgrany zespół gotowy do wyzwań każdego meczu. Obecnie skład zespołu prezentuje się następująco:

Bramkarze
53 Budzilek Lukasz
11 Rosa Kacper
Obrońcy
24 Luberecki Filip
5 Magnuszewski Konrad
18 Najemski Arkadiusz
47 Palacz Krystian
8 Romanowski Patryk
21 Rudol Sebastian
4 Szarek Przemyslaw
17 Wojcik Filip
25 Zbiciak Bartosz
99 Śpiewak Kacper

Pomocnicy
55 Gasior Marcel
10 Krol Rafal
6 Kusinski Piotr
73 Lis Jakub
7 Rybicki Mariusz
37 Scalet Mathieu
15 Staszak Jakub
22 Wojtkowski Kamil
68 Wolski Bartosz

Napastnicy
77 Ceglarz Piotr
11 Kamiński Dariusz
27 Kasprzyk Dawid
13 Kosior Mikołaj
26 Krol Michal
20 Sedzikowski Damian
19 Welniak Kacper
9 Zebrakowski Michal

W Jakiej Lidze Gra Motor Lublin?

Obecnie Motor Lublin rywalizuje w pierwszej lidze polskiego futbolu, często zmieniając poziom ligowy w zależności od wyników sezonu. Klub konsekwentnie dąży do awansu, a wspólnota kibiców wierzy w ich sukcesy.

Sukcesy i zwycięstwa Motoru Lublin

Do roku 2022 Motor Lublin może pochwalić się dorobkiem, obejmującym udział w 9 sezonach Ekstraklasy, 22 sezonach w II lidze oraz osiągnięcia takie jak awans do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonach 1978/1979, 1981/1982 i 2022/2023. Ponadto klub zdobył Mistrzostwo Polski juniorów U-19 w 1971 roku, dwukrotnie brązowe medale Mistrzostw Polski juniorów U-19 w 1970 i 1976 roku, a także brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów U-17 w 2017 roku. Są również dokonania Motoru w międzynarodowych rozgrywkach, takie jak udział w Pucharze Intertoto w 1982 roku.

Trenerami Motoru Lublin w ostatnich latach byli to Stanisław Szpyrka, Wojciech Stefański oraz obecnie Gonçalo Feio.

Arena Lublin – stadion Motoru Lublin

  • Czas Start! – 1950 rok
  • Poznaj piłkarzy Motoru Lublin
  • W Jakiej Lidze Gra Motor Lublin?
  • Sukcesy i zwycięstwa Motoru Lublin
  • Arena Lublin – stadion Motoru Lublin

Arena Lublin jest bazą sportową Motoru Lublin, to największy, najnowocześniejszy i obiekt tego typu w regionie. Zlokalizowany jest w samym sercu Lublina. Stadion może pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców.

Wyposażony w naturalną, podgrzewaną murawę i kryte trybuny, stadion głównie służy do organizacji meczów piłki nożnej. Dodatkowo wykorzystywana jest do treningów innych drużyn i szkółek piłkarskich. W budynku stadionu znajduje się również Lubelskie Centrum Historii Sportu, które gromadzi fascynujące pamiątki po miejscowych gwiazdach sportu.

Stadion oferuje również przestrzeń do organizacji dużych konferencji i szkoleń, przyciągając różnorodne wydarzenia i spotkania. Jego nowoczesne udogodnienia zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co sprawia, że jest miejscem dostępnym dla wszystkich. To nie tylko stadion piłkarski, ale dynamiczne centrum sportowe i kulturalne, które integruje społeczność i stanowi dumę regionu.

Motor Lublin to nie tylko klub piłkarski, ale także ważna część lokalnej społeczności, związana z historią, tradycją i pasją dla futbolu. 

Zobacz także: