Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Kto rządzi Antarktydą?

6 listopada, 2023 Kto rządzi Antarktydą

Antarktyda, najzimniejszy i najsuchszy kontynent na świecie, jest miejscem, które od dawna budzi zainteresowanie różnych krajów. Chociaż jest to obszar o surowym klimacie i trudnych warunkach życia, to jednak jego potencjalne bogactwa naturalne stawiają go w centrum uwagi niektórych państw.

  • Terytorialne roszczenia
  • Polska na Antarktydzie
  • Potencjalne konflikty
  • Bogactwa naturalne Antarktydy
  • Wyzwania ekologiczne

Terytorialne roszczenia

Zgodnie z postanowieniami Traktatu Antarktycznego, który wszedł w życie w 1961 roku, żadne z państw nie może zgłaszać roszczeń terytorialnych do obszarów znajdujących się na południe od 60°S. Traktat ten, opracowany przez 12 państw założycielskich, jest stosowany bezterminowo, ale może być zmieniany za jednomyślną zgodą stron pełnoprawnych.

Jednak roszczenia, które zostały zgłoszone przed wejściem w życie traktatu, nie zostały nim anulowane ani negowane. Do tych państw należą: Argentyna, Australia, Chile, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Większość z nich posiada swoje stacje badawcze na terytoriach, do których zgłosiły roszczenia.

Podział terytorialny

Większość z omawianych terytoriów to sektory Antarktydy wyznaczone przez południki, tworzące wycinek koła ciągnący się od bieguna południowego aż po 60° szerokości geograficznej południowej. Wyjątek stanowi terytorium Norwegii, która w 1930 r. zdefiniowała tylko wschodnie i zachodnie granice swojego obszaru roszczeń.

Kwestie sporne

Roszczenia terytorialne Chile, Argentyny i Wielkiej Brytanii częściowo się nakładają, co może prowadzić do konfliktów. W latach 1939–1945 III Rzesza rościła sobie prawa do części terytorium Ziemi Królowej Maud, zwanego Nową Szwabią. Na szczęście, żadne z tych roszczeń nie zostało oficjalnie uznane przez społeczność międzynarodową.

Przyszłe roszczenia

Zgodnie z postanowieniami układu podpisanego 30 kwietnia 1991 r. w Madrycie, rozszerzającego zawieszenie roszczeń terytorialnych do 2041 r., po tym czasie roszczenia do terytorium Antarktydy mogą zgłaszać: państwa zgłaszające roszczenia terytorialne przed 1959 r., państwa – pierwotni sygnatariusze Traktatu Antarktycznego oraz państwa będące stronami konsultatywnymi traktatu w 1991 r.

Mocarstwa bez roszczeń

Mimo to, dotychczas swoich roszczeń oficjalnie nie wniosły największe mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone i Rosja, chociaż posiadają one swoje placówki badawcze na kontynencie. USA zarządzają bazą im. Amundsena-Scotta, położoną nieopodal geograficznego bieguna południowego, natomiast Rosjanie mają kilka stacji naukowych w głębi kontynentu.

Polska na Antarktydzie

Polska, mimo stałej obecności w regionie od ponad 40 lat, nie zgłasza roszczeń do żadnej części Antarktydy. Polscy badacze zamieszkują Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, położoną na Wyspie Króla Jerzego, w pobliżu wybrzeży Półwyspu Antarktycznego.

Potencjalne konflikty

Jednym z potencjalnych źródeł konfliktów mogą być roszczenia wysuwane przez Argentynę, która od 1942 roku uważa Półwysep Antarktyczny i otaczające go wyspy, w tym także zamieszkiwaną przez polskich naukowców Wyspę Króla Jerzego, za swoje terytorium.

Bogactwa naturalne Antarktydy

Bogactwa naturalne Antarktydy, takie jak złoża mineralne czy zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, są potencjalnym źródłem konfliktów. W przyszłości, wraz z postępującym ocieplaniem klimatu, skarby te mogą stać się coraz bardziej dostępne.

Wyzwania ekologiczne

Jednak eksploatacja tych zasobów wiąże się z poważnymi wyzwaniami ekologicznymi. Gdyby lądolód Antarktydy stopniał, poziom oceanów na całym świecie podniósłby się o około 60 metrów, co miałoby katastrofalne skutki dla wielu obszarów nadbrzeżnych.

Choć Antarktyda jest obecnie zarządzana na mocy Traktatu Antarktycznego, to przyszłość tego kontynentu jest niepewna. W miarę jak zasoby naturalne stają się coraz bardziej dostępne, napięcia między krajami mogą wzrosnąć. Wszystko to stawia pytanie: kto w przyszłości będzie rządził Antarktydą?

Zobacz także:

Redakcja ruszwpodroz.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ile osób zginęło przy budowie wieży eiffla
polskie malediwy
czarnogóra co warto zobaczyć

Jesteś zainteresowany reklamą?