Kontynenty

Świętujesz Nowy Rok za granicą? Przygotuj się do wyjazdu z wyprzedzeniem

Nowy Rok za granicą

Wyjazd na Sylwestra i Nowy Rok za granicę to świetny pomysł na krótki city break. Radosna atmosfera świętowania na ulicach różnych miast i powitanie Nowego Roku w zupełnie innej scenerii niż w Polsce sprawiają, że wycieczka w tym terminie jest wyjątkowo kusząca. Bilety na samolot warto zarezerwować już dziś, jednak to nie jedyne co powinno się przygotować z wyprzedzeniem. Sprawdź, co zrobić, by spędzić udanego Sylwestra i Nowy Rok za granicą.

Sprawdź, jaka pogoda panuje w wybranym kraju

Wyjeżdżasz na Sylwestra do Włoch lub do Hiszpanii? Pamiętaj, że nawet na południu Europy 31 grudnia pogoda znacząco odbiega od letnich upałów. Temperatury oscylujące wokół kilku kresek powyżej zera sprawiają, że świętowanie Nowego Roku w letniej sukience nie wchodzi w grę. Na wyjazd powinno się zabrać ze sobą ciepłą kurtkę, zwłaszcza że wiele imprez sylwestrowych, w których biorą udział turyści, odbywa się na świeżym powietrzu. Dodatkowo warto śledzić prognozę pogody, gdyż w południowych regionach Europy zimą często padają deszcze. Aby uniknąć przemoczenia, warto zabrać ze sobą odzież, która ochroni ciało przed przelotnymi opadami atmosferycznymi.

Poznaj listę zakazów dla świętujących Nowy Rok w innym kraju

Nie w każdym kraju można robić w sylwestrową noc to samo co w Polsce. W niektórych miastach za granicą zabroniona jest sprzedaż i puszczanie fajerwerków i petard na ulicach, podobnie jak spożywanie szampana. Jeśli chcesz uniknąć mandatów i nieprzyjemności z policją, przed wyjazdem na sylwestrowy city break, sprawdź, co można, a czego nie można robić podczas świętowania. Jest to ważne w szczególności, gdy planujesz wziąć udział w imprezie masowej na powietrzu, gdzie ze względów bezpieczeństwa organizatorzy mogą nakładać dodatkowe obostrzenia wobec uczestników.

Nowy Rok za granicą

Pamiętaj o odprawie online przed wylotem

Turyści z reguły nie zabierają bagażu rejestrowanego na krótki, sylwestrowy city break. Jeśli i Ty decydujesz się na niedrogą podróż wyłącznie z bagażem podręcznym, pamiętaj o dokonaniu odprawy online przed podróżą. Tanie linie lotnicze uniemożliwiają korzystanie z bezpłatnej odprawy, jeżeli pasażerowie dokonują jej przez Internet. W przypadku braku spełnienia obowiązku odprawy, jej koszt na lotnisku może sięgnąć nawet kilkudziesięciu euro! Aby uniknąć zbędnych, wysokich wydatków, pamiętaj, że odprawa online rozpoczyna się na około dobę przed podróżą i jest możliwa do dokonania do kilku godzin bądź kilkudziesięciu minut przed planowaną godziną odlotu. Dokładny termin na dokonanie odprawy online możesz sprawdzić w regulaminie przewoźnika, z którego usług korzystasz.

Zaplanuj drogę powrotną z sylwestrowej wycieczki

Większość firm rozpoczyna pracę 2 stycznia, dlatego turyści zwykle wracają z sylwestrowych city breaków już w Nowy Rok. Jeżeli planujesz krótki wyjazd i chcesz szybko wrócić z lotniska do domu, rozważ dojazd do portu lotniczego własnym samochodem. W kwestii takiej jak parking lotnisko oferuje udogodnienia dla osób, które decydują się na pozostawienie auta nieco dalej od terminala. Operatorzy parkingów udostępniają darmowy transport pod terminal. Przykładowo, wybierając lotnisko Berlin Brandenburg parking, można zarezerwować wcześniej w korzystnej cenie, a następnie dojechać bezpośrednio pod terminal bezpłatnym busem. Istnieje również możliwość skorzystania z usługi odstawienia pojazdu na miejsce przez parkingowego, a następnie przywiezienia go w dniu powrotu bezpośrednio pod halę przylotów. Dzięki temu po wylądowaniu można szybko przesiąść się do własnego samochodu i wrócić z sylwestrowego wyjazdu o godzinie, która umożliwia przygotowanie się do rozpoczęcia pracy już 2 stycznia.

Materiał zewnętrzny