Europa, Kontynenty

Jakie są największe lotniska w Europie?

największe lotniska w Europie

Transport lotniczy to jeden z najczęściej wybieranych i najbezpieczniejszych środków transportu. Nie dziwi więc fakt, że w samej Europie znajduje się prawie 400 lotnisk. Mimo to, niektóre kraje na Starym Kontynencie, takie jak Andora, Monako, Liechtenstein, San Marino i najmniejszy kraj świata, Watykan, nie mają własnych portów lotniczych.

Ruch pasażerski na największych lotniskach Europy

Na początku 2021 roku, Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) Europe opublikowała zestawienie 10 największych portów lotniczych w Europie pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Wśród nich, największym ruchem pasażerskim wyróżniło się nowe lotnisko w Stambule, które obsłużyło niemal 37 mln osób. Dotychczasowy lider, Port Londyn-Heathrow, zanotował jednak spadek o dziewięć miejsc i z wynikiem 19,3 mln odprawionych pasażerów zamknął czołową dziesiątkę.

Istanbul New Airport

Istanbul New Airport, które jest obecnie największym lotniskiem w Europie, zostało oficjalnie otwarte pod koniec 2018 roku. Główny port lotniczy Turcji, o powierzchni 76,5 mln m kw., znajduje się w odległości około 30 km od centrum Stambułu, w dzielnicy Arnavutkoy (europejska część metropolii). Wstępne prognozy sugerują, że do 2030 roku lotnisko będzie obsługiwać nawet 200 mln pasażerów rocznie.

Pozostałe lotniska w czołówce

W zestawieniu przygotowanym przez ACI Europe znalazły się również dwa moskiewskie lotniska – Szeremietiewo (drugie miejsce) i Domodiedowo (piąta lokata). Jednak wydarzenia polityczne, takie jak konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą, mogą wpłynąć na spadek liczby pasażerów w przyszłych latach.

Paryż jest obsługiwany aż przez trzy porty lotnicze: CDG, Orly oraz Beauvais. Największe z nich, Charles de Gaulle International Airport, w 2021 roku obsłużyło ponad 26 mln podróżnych, co przełożyło się na trzecią pozycję spośród wszystkich lotnisk na Starym Kontynencie.

Amsterdam-Schiphol to największe lotnisko w Holandii i czwarte co do wielkości w Europie. Przed wybuchem pandemii COVID-19 Amsterdam-Schiphol obsługiwało nawet 60 mln osób rocznie.

Lotnisko we Frankfurcie nad Menem, które jest największym portem lotniczym Niemiec, przed pandemią obsługiwało rocznie 60-70 mln pasażerów. W wyniku pandemii liczba ta spadła do niespełna 25 mln.

Madryt-Barajas to największy port lotniczy w Hiszpanii pod względem liczby odprawionych pasażerów. W 2019 było ich blisko 62 miliony, ale w 2021 już tylko niewiele ponad 24 mln.

Turcja to ścisła czołówka największych lotnisk Europy. Oprócz dwóch stambulskich portów, w czołowej dziesiątce, na dziewiątym miejscu, znalazła się także Antalya. W 2021 roku lotnisko odwiedziło ponad 21 mln pasażerów – w porównaniu z 2019 r. to spadek o 14 mln.

Port lotniczy Londyn-Heathrow przez lata piastował pozycję lidera w rankingu największych lotnisk na Starym Kontynencie. Niestety, w wyniku pandemii i związanych z nią obostrzeń londyński gigant odnotował – tylko w pierwszej połowie 2021 r. – stratę w wysokości 868 mln funtów. Łącznie w minionym roku przez Heathrow przewinęło się ponad 19 milionów turystów, czyli o prawie 60 mln mniej niż w rekordowym 2019.

Wszystko to pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sytuacja w branży lotniczej. To, które jest największym lotniskiem w Europie, może zależeć od wielu czynników, w tym od globalnej sytuacji politycznej i zdrowotnej.