Turystyka

Gdzie jest Rzym?

gdzie jest rzym

Kiedy myślimy o podróżach, jednym z najbardziej ikonicznych miejsc na mapie jest Rzym. To miasto nie bez powodu nazywane jest Wiecznym Miastem. Jest pełne historii, architektury i kultury, które zachwycają turystów z całego świata. Dla wielu podróżnych, odwiedzenie Rzymu to nie tylko podróż w czasie, ale także w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. Jednak gdzie jest Rzym? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Zobacz także: Jak poruszać się po Rzymie: Praktyczny Przewodnik dla Turystów

Gdzie jest Rzym? – dowiedz się gdzie leży Wieczne Miasto!

Rzym jest stolicą Włoch, zatem to na ich terenie się znajduje. Wieczne Miasto leży na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Tyrreńskim, w regionie Lacjum. Warto też pamiętać, że Rzym zbudowany został nad rzeką Tyber, na siedmiu wzgórzach, do których należą:

 • Palatyn
 • Awentyn
 • Celio
 • Wzgórze Kapitolińskie
 • Esquilino
 • Wiminał
 • Kwirynał

Mit o powstaniu Rzymu

Wiesz już gdzie leży Rzym. Warto więc zastanowić się nad tym jak powstał. W sercu rzymskiej historii tkwi mit o powstaniu tego wielkiego miasta, która sięga głęboko w starożytność. Mit ten opowiada o dwóch braciach, Romulusie i Remusie, którzy zostali porzuceni i wychowani przez wilczycę. Ich losy splatały się w sposób niezwykły, prowadząc do założenia miasta, które miało stać się jednym z najpotężniejszych imperiów starożytności. Według legendy, Romulus i Remus urodzili się w królestwie Alba Longa i byli synami Marsa, boga wojny oraz Reii Silvii, córki byłego króla Numitora. Panujący wówczas król Amulius widział ich jako zagrożenie, kazał więc zgładzić braci. Zostali porzuceni na brzegu rzeki Tyber, gdzie znalazła ich samica wilka, która zabrała ich do swojej jaskini i karmiła swoim mlekiem. Ostatecznie zostali adoptowani przez pasterza Faustulusa. Gdy chłopcy dorośli, zostali zaangażowani w pewien spór, który skończył się trafieniem Remusa do niewoli. Znalazł się w stolicy Alba Longa, gdzie panujący nadal Amulius podejrzewał kim on jest. Romulus pomógł uwolnić brata, jednak odkryli oni już swoje pochodzenie. Pomogli swojemu dziadkowi, Numitorowi, obalić Amuliusa, a następnie postanowili założyć własne miasto. Jednakże, doszło między nimi do sporu o to, gdzie powinno się ono znajdować. Według legendy, Romulus otrzymał znak od bogów i to jego wybór – wzgórze Palatyn – zostało wybrane. Upokorzony Remus zaczął drwić z jego miasta, co ostatecznie skończyło się jego śmiercią. Romulus zabił swojego brata i stał się pierwszym królem Rzymu, który nazwał od swojego imienia (Roma – Romulus).

Mit o powstaniu Rzymu jest nie tylko fascynującą opowieścią, ale także ma głębokie znaczenie dla historii i kultury tego regionu. To właśnie dzięki tej legendzie Rzym stał się nie tylko fizycznym miejscem, ale także ideą i symbolem siły, potęgi i niezależności.

Historia i Kultura Rzymu

Rzym to miasto, które w dawnych czasach było sercem starożytnego Imperium Rzymskiego. Imperium to dominowało nad znaczną częścią Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, co odzwierciedlone jest w zabytkach znajdujących się w Rzymie. Znaleźć tam można wszystko od klasycznych dla starożytnego Rzymu budowli po przywiezione z Egiptu obeliski. Rzym to również miasto, które pełniło rolę centrum handlowego i kulturalnego w starożytności, ściągając kupców, artystów i uczonych z całego świata rzymskiego. Jego znaczenie jako centrum kulturalnego nie słabnie do dzisiaj, a liczne festiwale, koncerty i wystawy przyciągają artystów i miłośników sztuki z całego świata. Dziś to miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury europejskiej, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki. Architektura Rzymu, która łączy w sobie elementy antyczne, średniowieczne i renesansowe, stanowi inspirację dla wielu współczesnych architektów i urbanistów. Wiele zabytków rzymskich, takich jak Koloseum czy Panteon, zostało uznanych za światowe dziedzictwo UNESCO, co potwierdza ich niezwykłą wartość historyczną i kulturową.

gdzie jest rzym - miasto historii

Co Zobaczyć w Rzymie?

Wiesz już gdzie jest Rzym i zdajesz sobie sprawę jak bogate w kulturę i sztukę jest to miasto. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć, jeśli kiedyś odwiedzisz to niezwykłe miejsce:

 • Koloseum – symbol potęgi i splendoru starożytnego Rzymu. To amfiteatr, w którym odbywały się walki gladiatorów oraz inne widowiska.
 • Panteon – świątynia ta ma już około 2000 lat. Słynie ze swojej monumentalnej kopuły, która jest zbudowana w taki sposób, że światło wpadające przez kilkumetrowy otwór na jej szczycie oświetla całą świątynię.
 • Fontanna di Trevi – to jedna z najbardziej znanych fontann na świecie. Słynie też z tradycji rzucania monety do wody.
 • Watykan – siedziba papieża i najmniejsze państwo na świecie, pełne niesamowitych dzieł sztuki. Można też spotkać się tam z papieżem podczas audiencji papieskich czy na modlitwach.
 • Piazza del Popolo – jeden z najbardziej malowniczych placów w Rzymie. Znany jest z przepięknych fontann i ogromnego obelisku, który stoi w jego centralnej części.

Ciekawostki o Rzymie

O Rzymie można by mówić w nieskończoność. To miasto jest naprawdę bogate w historię i kulturę. Nie sposób powiedzieć o wszystkim. Poniżej znajdziesz jednak kilka interesujących ciekawostek o Wiecznym Mieście:

 • W Rzymie znajduje się ponad 900 kościołów katolickich, co sprawia, że jest to miasto z największą liczbą świątyń na świecie
 • W Rzymie znajduje się ponad 2000 fontann – to naprawdę ogromna ilość!
 • Napis SPQR, który często można zauważyć w Rzymie oznacza ‘Senat i Lud Rzymu’
 • Powiedzenie “Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” wzięło się od starożytnego systemu dróg, który łączył Rzym z jego prowincjami. Ułatwiał on podróżowanie między stolicą a prowincjami, a zatem można powiedzieć, że wszystkie drogi ostatecznie prowadziły do Rzymu. To powiedzenie zostało z ludźmi do dziś.

Porady dla turystów

Jeśli wybierasz się do Rzymu, pamiętaj o tych kilku wskazówkach. Znacznie ułatwią ci one zwiedzanie Wiecznego Miasta.

 • Zaplanuj wizytę w popularnych miejscach takich jak Koloseum i Watykan wcześniej, aby uniknąć długich kolejek i na pewno być w stanie je odwiedzić.
 • Nie zapomnij o odpowiednim nakryciu głowy i stroju,. Jeśli planujesz odwiedzać miejsca sakralne, warto mieć przy sobie szeroki szal, którym można okryć ramiona lub kolana.
 • Poruszaj się komunikacją miejską – jest ona naprawdę w Rzymie naprawdę rozbudowana i dobrze skomunikowana
 • Zawsze miej przy sobie wodę – we włoskich temperaturach bardzo łatwo o odwodnienie, zwłaszcza jeżeli spędzasz cały dzień na zwiedzaniu.
 • Próbuj lokalnych dań i przysmaków, takich jak rzymska pizza czy gelato.

Podsumowanie

Czy wiesz już gdzie leży Rzym? Miasto to leży znajduje się we Włoszech, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. Miejsce to posiada naprawdę bogatą historię i kulturę. Wizyta w nim to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala odkryć historię i kulturę starożytnego świata. Od majestatycznego Koloseum po urokliwe uliczki, każdy zakątek tego miasta kryje w sobie niezliczone historie i tajemnice. Dlatego też, koniecznie dodaj to miasto do swojej listy podróży. Bo w Rzymie czeka na Ciebie coś więcej niż tylko zwykłe wakacje.

Sprawdź też: