Turystyka

Czy do USA potrzebna jest wiza? – krótki poradnik

czy do usa potrzebna jest wiza

Marzysz o podróży do Stanów Zjednoczonych? W planowaniu wymarzonego wyjazdy niezwykle istotna jest odpowiedź na pytanie “czy do USA potrzebna jest wiza?”. Przeczytaj nasz artykuł aby poznać na nie odpowiedź! Bez względu na to, czy jesteś turystą, studentem czy pracownikiem, znajdziesz tutaj przydatne informacje na temat wymagań wizowych dla polskich turystów podróżujących do USA.

Czy do USA potrzebna jest wiza - odwiedź ten niezwykły kraj

Czy do USA potrzebna jest wiza? – odpowiadamy!

USA to ogromny i niezwykły kraj. Jest niezwykle różnorodny i pełen niespodzianek. Przyciąga turystów z całego świata. Jeśli planujesz wyjazd do tego kraju, warto dowiedzieć się czy do USA potrzebna jest wiza.

Krótki pobyt

Jeśli twoja wycieczka będzie krótsza niż 90 dni, i odbywasz ją w celach turystycznych lub biznesowych, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do USA! Wystarczy ci zezwolenie ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Aby je otrzymać należy wypełnić wniosek na specjalnej stronie internetowej. Wtedy pozostaje uiścić opłatę i czekać na zezwolenie. Przetwarzanie wniosku może zająć nawet kilka dni, dlatego pamiętaj o złożeniu go z odpowiednim wyprzedzeniem!

Dłuższy pobyt

Jeśli twój pobyt w USA będzie trwał więcej niż 90 dni, będziesz potrzebował wizy. Zależnie od długości i powodu wizyty w tym kraju, musisz wybrać pasującą wizę i odpowiednio wcześniej o nią zaaplikować.

Wiza – co to właściwie jest?

Wiesz już czy do USA potrzebna jest wiza. Jednak czy wiesz czym w ogóle jest wiza? Wiza jest oficjalnym dokumentem, który pozwala obcokrajowcom wjechać do kraju na określony czas i w określonym celu. W zależności od celu podróży, istnieją dane rodzaje wiz, które mogą cię zainteresować:

Wiza na pobyt czasowy

Istnieją dwa typy wizy na pobyt czasowy. Oba obowiązują na okres maksymalnie 6 miesięcy. Wiza turystyczna (typ B2) jest przeznaczona dla osób podróżujących do USA w celach turystycznych. Należy do nich chociażby zwiedzanie, wypoczynek, odwiedziny rodziny lub przyjaciół, a także zabiegi medyczne. Z kolei wiza typu B2 pozwala na wizyty w celach biznesowych. Przed aplikowaniem o wizę warto sprawdzić, czy twój cel podróży nie kwalifikuje się do wizy na pobyt czasowy. Aby ubiegać się o ten typ wizy, musisz spełnić określone wymagania i przedstawić odpowiednie dokumenty. Należą do nich między innymi:

 • Ważny paszport – twój paszport musi być ważny co najmniej przez okres planowanej podróży do USA
 • Wypełniony wniosek – musisz wypełnić formularz DS-160, który jest dostępny na stronie internetowej Departamentu Stanu USA
 • Zdjęcie paszportowe – musisz dostarczyć aktualne zdjęcie w odpowiednim formacie
 • Dowód opłaty – musisz uiścić odpowiednią opłatę za wniosek o wizę

W razie potrzeby, możesz również zostać poproszony o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Należeć do nich mogą chociażby:

 • Dowód posiadania środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu
 • Dowód na posiadanie silnych korzeni w kraju, którego obywatelstwo się posiada – np. dowód zatrudnienia czy nauki w danym kraju
 • List z zaproszeniem do USA, np. od rodziny czy firmy
 • Dokładny plan podróży po USA

Wiza studencka

Jeśli planujesz przez ponad pół roku uczyć się w USA, będziesz musiał ubiegać się o wizę studencką (typ F lub M). Wiza studencka pozwala na legalne pobieranie nauki w amerykańskiej instytucji edukacyjnej, takiej jak uniwersytet, szkoła średnia lub szkoła zawodowa. Obowiązuje w przypadku pobierania nauki dziennej (tzw. full-time) Aby ubiegać się o wizę studencką, będziesz musiał przedstawić następujące dokumenty:

 • Wniosek wizowy – wypełnij formularz DS-160 dostępny na stronie internetowej Departamentu Stanu USA
 • Formularz I-20 – uzyskaj formularz I-20 od amerykańskiej instytucji edukacyjnej, do której zamierzasz się zapisać
 • Dowód opłaty – uiść odpowiednią opłatę za wniosek o wizę studencką

W przypadku tej wizy również możesz zostać poproszony o np. Udowodnienie, że posiadasz środki wystarczające na utrzymanie się podczas pobytu w stanach czy adres, pod którym zamierzasz mieszkać.

Wiza pracownicza

Jeśli planujesz podjąć pracę w USA, będziesz musiał ubiegać się o odpowiednią wizę. Istnieje kilka rodzajów wiz pracy. Kluczowy jest wybór odpowiedniego typu wizy. Zależeć od będzie od rodzaju pracy, który zamierzasz podjąć. Sprawdź jaki typ wizy odpowiada pracy, którą będziesz wykonywać. W razie wątpliwości skonsultuj się z ambasadą USA. Dokumenty wymagane do ubiegania się o wizę pracy mogą się różnić w zależności od rodzaju wizy, ale ogólnie będą obejmować:

 • Wniosek wizowy – wypełnij odpowiedni formularz wizowy dostępny na stronie internetowej Departamentu Stanu USA
 • Odpowiednie formularze – uzyskaj od pracodawcy odpowiednie formularze, np. formularz I-129 (w przypadku wiz na zatrudnienie bez emigracji)
 • Dowód opłaty – musisz uiścić odpowiednią opłatę za wniosek o wizę pracy
 • Inne dokumenty – dostarczenie ich może być potrzebne w zależności od np. rodzaju wykonywanej pracy

Wyłączenia i ograniczenia

Należy pamiętać, że posiadanie wizy czy zezwolenia ESTA nie gwarantuje automatycznego wjazdu do USA. Władze imigracyjne mają prawo odmówić wjazdu na granicy, jeśli stwierdzą, że podróżny nie spełnia określonych wymagań lub nie ma odpowiednich dokumentów.

Porady dla polskich turystów

Przed podróżą do USA warto zapoznać się z kilkoma poradami dotyczącymi podróżowania i pobytu w tym kraju:

 • Poczytaj o kulturze i obyczajach w USA – różnią się one od polskich, chociażby w kwestii napiwków
 • Sprawdź wymagania dotyczące ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego oraz wykup odpowiednie
 • Zrób kopie ważnych dokumentów, takich jak paszport i wiza, i przechowuj je osobno – w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentu nadal będziesz miał kopie przy sobie
 • Przygotuj się na długie kolejki na lotnisku i na granicy – USA to bardzo oblegany kraj. Może zdarzyć się potrzeba długiego czekania w kolejce
 • Sprawdź aktualne ostrzeżenia i zalecenia dla polskich podróżników w USA – Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie aktualizuje je na stronach rządowych

Podsumowanie

Wiesz już, czy do USA potrzebna jest wiza. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w tym kraju, niezwykle istotne jest, aby dowiedzieć się jaki typ wizy wybrać. Istnieje kilka rodzajów wiz, takich jak wiza turystyczna, studencka czy pracownicza. Pamiętaj, że proces ubiegania się o wizę może wymagać pewnego czasu i wysiłku, więc zacznij go jak najwcześniej. Przygotuj odpowiednie dokumenty i zarejestruj się na spotkanie w Ambasadzie lub Konsulacie. Przestrzegaj wszystkich przepisów i wytycznych, aby podróż do USA przebiegła bezproblemowo i przyjemnie.

Zobacz też: Czy do Kanady potrzebna jest wiza?