Turystyka

Antarktyda: Co kryje się pod lodem?

antarktyda co jest pod lodem

Antarktyda, najzimniejszy i najbardziej odległy zakątek naszej planety, skrywa wiele tajemnic. Głęboko pod warstwami lodu, naukowcy odkrywają ukryte ekosystemy i dawno zapomniane krajobrazy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się pod lodem Antarktydy?

  • Ukryte ekosystemy
  • Co kryje się pod lodem? Ukryty ląd
  • Zagrożenia

Ukryte ekosystemy

Naukowcy od dawna wiedzą o istnieniu ukrytych jezior i rzek pod lodem Antarktydy. Jednak dopiero niedawno, dzięki badaniom zmian klimatycznych, udało się dokładniej zbadać te ukryte zbiorniki. Badacze z Nowej Zelandii natrafili na podpowierzchniowy ekosystem zamieszkany przez malutkie skorupiaki.

Zaskakujące odkrycie

Pod lodem, 500 metrów poniżej powierzchni, naukowcy odkryli całe kolonie tych malutkich stworzeń. Przewiercili się przez grubą warstwę lodu i spuścili sondę z kamerą, która przesłała zaskakujące obrazy.

„Początkowo myśleliśmy, że coś jest nie tak z naszym sprzętem, ale kiedy ostrość się poprawiła, zauważyliśmy rój skorupiaków o wielkości około pięciu milimetrów” – powiedział profesor Craig Stevens, oceanograf z NIWA.

Te stworzenia, podobne do krewetek, zostały zidentyfikowane jako obunogi (Amphipoda).

Dalsze badania

To odkrycie podwodnego ekosystemu było zaskoczeniem, ale na Ziemi istnieje wiele podobnych środowisk. Teraz naukowcy mają jeszcze większy apetyt na eksplorację Antarktydy, zwłaszcza tego, co kryje się pod jej lodami.

Co kryje się pod lodem? Ukryty ląd

Wiadomo, że na biegunie południowym pod lodem skrywa się kontynent. Jednakże dostępu do niego broni nawet kilka kilometrów zamarzniętej wody. Naukowcy odkryli złożony system rzeczny znajdujący się pod pokrywą lodową Antarktydy Wschodniej. Jest to obszar, który znajduje się pod lodem od co najmniej 14 mln lat i został „zakonserwowany” przez zamarzniętą wodę.

Starożytna powierzchnia lądu

Naukowcy odkryli trzy „wyżynne bloki”, które zostały odgrodzone przez głębokie doliny, które z kolei zostały wycięte przez prastare rzeki. Mogły one kształtować ten krajobraz przed i w trakcie rozpadu superkontynentu Gondwany.

„To, co znaleźliśmy, to starożytna powierzchnia lądu, która nie została zerodowana przez pokrywę lodową, a zamiast tego wygląda tak, jakby została utworzona przez rzeki, zanim pojawił się lód.” – powiedział Jamieson.

Cały obszar ma powierzchnię 32 000 kilometrów kwadratowych i w przeszłości porośnięty był przez gęsty las, w obniżeniach istniały jeziora, a w dolinach płynęły rzeki. Taki krajobraz mógł być także zamieszkiwany przez liczne zwierzęta.

Zagrożenia

Postępujące zmiany klimatyczne, w tym coraz szybszy wzrost globalnej średniej temperatury, zagraża wyjątkowemu ukrytemu krajobrazowi. Jak piszą naukowcy: „Jesteśmy teraz na dobrej drodze do stworzenia warunków atmosferycznych podobnych do tych, które panowały między 34 a 14 [milionami lat temu] […] od teraz do 2100 r. w ramach ciągłego spalania paliw kopalnych”.

Antarktyda, mimo swojej surowości, jest miejscem pełnym życia i tajemnic. Badania naukowe prowadzone pod lodem odkrywają ukryte ekosystemy i starożytne krajobrazy, które mogą pomóc nam lepiej zrozumieć historię naszej planety. Jednak te wyjątkowe miejsca są zagrożone przez zmiany klimatyczne. Naukowcy pracują nad ochroną tych ukrytych skarbów, ale czy uda im się to zrobić, zanim będzie za późno? Tylko czas pokaże. A może dowiemy się jeszcze więcej co kryje się pod lodem?

Źródło: https://dzienniknaukowy.pl/planeta/gleboko-pod-lodem-antarktydy-naukowcy-znalezli-tetniacy-zyciem-ekosystem

Zobacz także: